Otázky a odpovede

Kedy začať s masírovaním svojho dieťatka?

Ideálne hneď po pôrode, pretože masáž pomáha s uvoľnovaním popôrodného stresu. Ak sa s masážou začalo už v dojčenskom veku, je to veľké plus pre rodiča a dieťa. Na masáž však nie je nikdy neskoro a môže sa  začať v ktoromkoľvek veku, či už v období dojčaťa, batoľaťa,  predškolského veku, školského veku, ale aj teenagera.

Ako často mám svoje dieťa masírovať?

IAIM odporúča masáž ako denný rituál s dĺžkou 15-20 min., prípadne tak často ako to zvládate.

Kedy mám masírovať moje dieťatko?

IAIM odporúča začleniť masáž do denného režimu dieťatka. Najlepšie je masírovať, keď je dieťatko pokojné,  uvoľnené, vnímavé, otvorené podnetom a stimulom. Rodič by mal byť tiež uvoľnený a mať dostatok času na komunikáciu a masáž so svojím dieťatkom.

Kto môže masírovať moje dieťa?

Masáž novorodencov je veľmi silným prostriedkom pri vytváraní citovej väzby, preto nie je vhodné, aby masáž vykonávala iná osoba ako je rodič alebo opatrovník dieťatka.

Čo prináša masáž môjmu dieťatku?

INTERAKCIU, ktorá sa prejavuje podporou citovej väzby, podporou bezpečnej oddanosti, rešpektom a pocitom úcty, verbálnou/neverbálnou komunikáciou, kvalitným trávením času rodiča venovaný dieťatku, ranými komunikačnými schopnosťami, pocitom úcty a starostlivým dotykom.

STIMULÁCIU obehového, tráviaceho, hormonálneho, immunitného, lymfatického, nervového, dýchacieho, neurového systému, rastu, vývoja reči, svalového tonusu, vylučovania, integrácie zmyslov a uvedomenia si vlastného telíčka.

UVOĹNENIE pri plynatosti a kolike, zápche a vylučovaní, tráviacich kŕčoch, zahlienení, zvyšujúcej sa bolesti, svalovom napätí, prerezávaní zúbkov, rozvrate nervového systému, citlivosti na dotyk, fyzickom a psychickom napätí.

RELAXÁCIU, ktorá sa prejavuje lepším spánkom, normalizovaým svalovým tonusom, zmenou v správaní, zníženou úrovňou stresu a hladinu stresových hormónov ako kortizol a norepinefrín a naopak sa vyššou hladinou antistresového hormónu ako sú oxytocín a serotonín-hormóny šťastia, zníženou hyperaktivitou.

Čo prináša masáž rodičom?

  • lepšie porozumenie svojmu dieťatku a schopnosť objaviť jeho jedinečnosť
  • kvalitne strávený čas s dieťaťom
  • podporu citovej väzby a bezpečnej oddanosti
  • zlepšenie rodičovských schopností, sebaúcty a dôvery
  • zníženie stresových hormónov, vyššia úroveň relaxačných hormónov
  • stimulovanie laktácie
  • zníženie popôrodnej depresie
  • skorú angažovanosť otcov
  • stretnutie s inými rodičmi (sociálizácia na kurzoch)
  • zlepšenie spánku, relaxácia

Čo prináša masáž celej rodine?

Zainteresovanosť súrodencov, znižovanie rivality medzi súrodencami, zvyšuje úctu, empatiu v rodine, znižuje konflikty a pomáha k uvoľňujúcemu prostrediu.

Aký olej mám použiť?

IAIM odporúča prírodné oleje bez aromatických prísad. Pre detskú pokožku je ideálny panenský (za studena lisovaný) slnenčnicový olej.

Prečo na masáž nepoužívať esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sú mimoriadne koncentrované. Môžu prestimulovať rozvoj tela bábätka a ich nervový systém, vplývajú na mozog a nervové bunky. Tiež negujú prirodzenú vôňu tela, ktorá je veľmi dôležitá pre citovú väzbu.