babetko.rodinka.sk: Masáže bábätiek. Prečo?

20.05.2012 21:19

S certifikovanou lektorkou masáže bábätiek PhDr. Janou Dubovskou o tom, prečo treba bábätká masírovať, kto s tým vlastne prišiel, či existujú bábätká, ktoré masáž neznášajú,  kedy sa neodporúča, do akého veku je vhodné masáž praktizovať... 

Prečo by sa mali bábätká masírovať?

Jana: „Nech sa každý, kto chodí na masáž alebo ju aspoň raz zažil, spýta seba, prečo je to tak veľmi dobré :-) A predstavte si, že sa vás dotýka človek, ktorého vnímate, ako cely svoj svet, ktorý vždy vie, čo potrebujete a vždy vám je naporúdzi, aby vám pomohol, uľavil vám alebo vás potešil... a keď k tomu pripojíte len bežne známe zdravotné prínosy masáže, je jasné, že masáž bábätku pomáha napĺňať takmer všetky potreby v jednom momente.

Nestačia bežné dotyky?

Jana:  „Akýkoľvek dotyk v dobrej vôli je zázrak samotný a má nesmiernu moc, ktorú si často ani neuvedomujeme. Pri masáži je však o to účinnejší a mocnejší, že je uvedomelý a cielený, so 100% zameranou pozornosťou. O zdravotných prínosoch masáží sa môžete dočítať kdekoľvek, preto by som vám rada predstavila masáž bábätiek z iného uhlu pohľadu.

Masáž bábätka je pre rodiča a dieťa čas, kedy sú obaja 100% prítomní a zameraní jeden na druhého, kedy komunikácia medzi nimi nadobúda nový rozmer a vytvára sa priestor pre mimoslovné, silno zmyslové vnímanie, ktoré skutočne zázračným spôsobom prehlbuje puto, upevňuje väzbu a rozvíja vzájomný vzťah.

Okrem toho, že sa pri masáži učíme rozpoznávať širokú škálu signálov dieťatka a reagovať na ne. Dieťaťu prejavujeme rešpekt už od prvých okamihov, kedy ono vníma, že to ako sa prejavuje, čo si praje a čo nie, je pre nás dôležité a že ho tým pádom akceptujeme také, aké je v momentálnom rozpoložení. Zrkadlíme jeho emócie a úsmev vraciame úsmev a je to obojsmerné.

Učíme sa zvládať svoje emócie, keď dieťa plače, počúvať jeho plač, bez toho, aby sme ho nutne museli tíšiť. Jednoducho dávame dieťaťu priestor, prejaviť sa v plnosti a bez hodnotenia. Tým sa prehlbuje vzájomná dôvera. Masáž od útleho veku – pokiaľ pretrvá roky skutočne má vplyv na utváranie a kvalitu rodinných vzťahov aj v náročnejších obdobiach (puberta, strata člena rodiny, rozvod rodičov a traumy s odlúčenia, či vážne alebo menej vážne choroby).“

Prečo sa treba tento postup naučiť?

Jana: „Treba povedať, že v rámci vyučovania masáže na kurze, sme ako CIMI (Certificed Infant Masage Instructor) vyškolení IAIM (Intenacional Asociation of Infant Masage), povinní podať kurz v určitej forme, s presne daným obsahom a postupom, ale zdôrazňujeme rodičom , že si môžu modifikovať jednotlivé hmaty, či postupy podľa potrieb seba a svojho dieťatka, podľa vlastných preferencií, aby boli v tom slobodní. Hlavný cieľom kurzu je priviesť rodičov k tomu, aby prijali masáž svojho bábätka ako prirodzenú súčasť spoločne tráveného času a životného štýlu. 

Mohli by ste nám povedať niečo o tom, ako vznikol nápad učiť rodičov masírovať svoje dieťa?

Jana: „V mnohých kultúrach je masírovanie detí umenie, odovzdávané z pokolenia na pokolenie. Kurz, ktorý ponúkame prostredníctvom IAIM my, bol prvý krát predstavený v roku 1976 jeho autorkou Vimalou Schneider – McClure (viac iaim.net/founder.php ).  Vimala dlhé roky žila v Indii, kde pracovala dlhší čas v sirotinci. Masáž detí tu bola prirodzenou súčasťou starostlivosti o deti.

Vimala teda skombinovala praktické skúsenosti, pozitívny účinok indickej a švédskej masáže, princípy jogy a reflexológie a vytvorila tak jednoduchý a nádherný systém uvedomelého a vyživujúceho dotyku. Jednotlivé hmaty pomenovala, vypracovala špeciálny systém hmatov pre bábätka s kolikou a zdokonalila  techniku relaxácie a uvoľňovania dotykom. Spojením týchto systémov vytvorila jednoduchý, účinný a príjemný kurz pre rodičov. Neskôr založila IAIM a program pre rodičov sa stal základným pilierom vzdelávacieho programu IAIM (aktivity IAIM www.iaim.net).

Existujú bábätká, ktoré neznášajú masáž?

Jana: „V zásade sa môže v niektorých obdobiach takáto reakcia objaviť u každého dieťaťa napr. v závislosti od veku, nálady, štádia PMV. Napríklad dieťa, ktoré práve začalo liezť, vám pri masáži moc neobsedí a bude ju možno na čas považovať za obmedzujúcu. Sexuálne zneužívané alebo fyzicky týrané deti možno túto hlbokú traumu nikdy nespracujú úplne a preto je možné, že pre ne masáž nie je vhodná, pokiaľ ju vnímajú ohrozujúco. Pre deti predčasne narodené môže byť masáž takým silným stimulom, že na ňu môžu reagovať stresovými reakciami. Samozrejme, v rámci kurzu dokáže lektorka aj individuálne naučiť rodičov masírovať aj takéto deti, pri dodržaní určitých zásad, ktoré IAIM vyvinula na základne vedeckých štúdií, v spolupráci s odborníkmi z rôznych odvetví a na základe rokov praktických skúseností s masážami takýchto detí. Vyslovene sa nesmie masáž aplikovať u detí v akútnom stave choroby, pri zvýšenej teplote a pri kožných chorobách, otvorených a mokvajúcich ranách. 

Existujú nejaké špecifické zdravotné problémy, na ktoré masáže zaberajú veľmi dobre?“

Jana: „Veľmi dobre masáž pomáha pri dojčenských kolikách, nadmernej plynatosti, pri zvýšenom, či zníženom svalovom tonuse. Tiež v rámci kurzu učíme hmaty a ťahy, ktoré pomáhajú pri uvoľnení nosných a prínosných dutín, pomáhajú pri odhlienení z priedušiek a pod.“

Od akého veku do akého sa môže bábätko masírovať?

Jana: „Začať s masážou bábätka môžete už v pôrodnici a masírovať svoje dieťa môžete celý život, pokiaľ si to bude priať. Najkrajšou odmenou pre vás bude, keď sa vám prihodí to, čo mne:

Nemasírujem svoju dcéru od bábätka (bohužiaľ, lebo vtedy sa o takom u nás nechyrovalo), ale asi od 5 rokov (dnes ma takmer 8). Raz, keď sme prišli zo školy domov, mala moja dcéra takú „nijakú“ náladu, len sa tak ponevierala a nevedela, čo by jej urobilo dobre, aby sa cítila v pohode. A tak prišla za mnou a poprosila ma, či by som ju nepomasírovala. Takmer vždy, keď som aspoň minimálne schopná, jej masáž urobím, ak nie kompletnú, tak aspoň nejakú časť tela (ona s i vlastne vždy sama vyberie, čo chce, aby som jej masírovala). Tento krát som sa ale skutočne aj ja cítila dosť nanič. Tak som jej teda s láskou vysvetlila, že som veľmi unavená a aj psychicky nie som moc v pohode a ospravedlnila som sa jej, že tento krá zas raz musím jej prosbu odmietnuť. Na moje veľké prekvapenie mi povedala: „Maminka, vieš čo? Čo keby som pomasírovala ja teba?“ Najskôr som sa zdráhala, že veď aj ona je unavená a tak, ale ona trvala na svojom. Bolo to neuveriteľné, že presne vedela, čo a ako má robiť. A ten účinok – bolo to pre mňa až zázračné! Bol to krásny zážitok a nakoniec nás to obe osviežilo a obe sme sa cítili tak blízko a tak šťastne. :-)“


Ďakujem za rozhovor!

Autor: Mgr. Martina Kucháreková